Välkomna till årsmöte 26 mars 2023

Alla medlemmar i Sollentuna Södra Kappseglingssällskap kallas härmed till årsmöte. Om drygt en månad, den 26 mars, är det dags för föreningens årsmöte som tar plats i Holken, Skogstorpsvägen 372, Sollentuna klockan 19:00.

På årsmötet väljer vi bland annat ordförande och styrelse. Vi bestämmer även vad vi ska göra med föreningens pengar och vilka aktiviteter vi ska satsa på. Det är även nu man som icke-styrelsemedlem verkligen kan påverka i form av motioner, det är ni ju vana vid. Motionsstopp är 12 mars.  

Alla medlemmar är välkomna, men det är inget måste att vara med. Vi i styrelsen vill såklart att så många som möjligt är med!  Vi börjar 19:00 och håller på tills vi är klara, vilket uppskattningsvis kan bli runt 20:30. Ingen anmälan krävs, men har du speciella behov gällande fika kontakta styrelsen senast 23/3. 

Föredragningslistan finns här: Föredragningslista 26 mars 2023
(I föredragningslistan kan man läsa vad som kommer hända under kvällen, och i vilken ordning det händer.)

Övriga handlingar för årsmötet hittar ni genom länkarna nedan:

Om du vill gå med i styrelsen eller valberedningen, hör gärna av er till valberedningen på valberedning@ssks.nu

Varmt välkomna önskar Styrelsen

Posted in Nyheter.